MEZOTERAPİ

Hastaların ağrı haritaları çıkarıldıktan ve ağrı tanımlamaları yapılıp ağrının nereden geldiği  

                 Bulunduktan sonra yaygın ağrıları olan veya ağrısın tanımlayamayan hastalara öncelikli

               Olarak mezoterapi yapılarak ağrının tanımlanması yapılmaktadır .MRI görüntülerine göre

                Değil ağrının geldiği yere göre tedavi planı çizilmektedir. Bir çok fıtığı veya bel kayması

               olup Ağrısının nedeni doku kan akımının bozukluğu olup tedavi ile düzelen bir çok hasta

               vardır.Özellikle yere oturanlarda, çok masaj yaptıranlarda, kabızlığı olup yüz aşağı

               yatanlarda doku Kan akım bozukluğu oranı yüksektir. 

  • MEZOTERAPİ İLK KEZ 1952 YILINDA FRANSIZ DOKTOR MİCHEL PİSTOR TARAFINDAN TANIMLANAN BİR İNTRADERMAL TEDAVİ KONSEPTİDİR. Dr Pistor, mezoderm’e az miktarda ilaç enjekte ettiğinde lokal olarak kan akımının arttığını ve zaman içersinde fazla yağların çözüldüğünü gözlemledi. Mezoterapi, Amerika, Belçika, Kolombiya, Arjantin, Bulgaristan,Avustralya  gibi diğer ülkelerde de uygulanmaktadır. Mezoterapi, 1993’ten itibaren dünyanın hemen her tarafında kullanılan bir tedavi metodu olmuştur.Şimdilerde yaklaşık 15000 doktor bu tedavi pratiğini kullanmaktadır.
  • Mezoterapi, mezodermiyi veya derinin orta tabakasını uyararak semptomları ve rahatsızlıkları giderir. Mezoterapi bir bakıma bağ dokusu hastalıklarını tedavi eder.
  • Mezoderm derinin orta tabakasıdır.Mezoterapi, derinin orta tabakasını uyararak semptomları ve rahatsızlıkları gidermektir. Mezoterapi bir bakıma bağ dokusu hastalıklarını tedavi eder. Bağışıklığı artdırarak pek çok hastalığa karşı direncide artdırır. Asıl sorunun olduğu dokunun bozuk kan akımının düzeltilmesinde yardımcıdır.(micro kan akımının bozukluğu ağrı ve şişlikle birlikte seyredebilir.

Mezoterapi,nin kullanıldığı alanları kısaca söyle belirleyebiliriz

              a.Mezo – Estetik, Selülit, bölgesel zayıflama,Cilt Kırışıklıkları,Saç Dökülmeleri,Akne,Strialar,

              b.Romatizmal Hastalıklar,Artroz (kireçlenme),Bel Ağrısı, Boyun,sırt omuz,dirsek ağrıları                       

c.El ve el bileği Ağrıları.Kalça ve Diz ağrıları, Ayak ve Ayak bileği ağrıları, diz ön ağrıları (meniskus yırtıkları) vs

d.Romatizmal hastalıkların her tipinde ağrının giderilmesinde kullanılır.iltihaplı Romatizma hastalarında da ağrının giderilmesi ve kullanılan ilaç dozunun azaltılmasında da çok etkindir.

e.Skolyoz, kifoz gibi omurgada ki eğrilikle seyreden tüm hastalıklarda ağrının giderilmesinde eğikliğin artışının durdurulmasında kullanılmaktadır.

 gibi pek çok ağrılı hastalıkta kullandıldığını belirtmiştik. Burada söz konusu olan, çapı 250 mikron kadar olan, fakat en ince unsurların çapı 30 mikronu geçmeyen damarları ilgilendiren terminal damar yatağıdır.Damar yatağının değiş tokuş alanı, normal boyda bir kimsede 6.000 ila 6.500 metrekare arasındadır.
 

  • Amaç dokunun bozuk olan kan akımının düzeltilmesidir.Yapılan tedavi aynı zamanda ağrının yerinin tanımlanmasındada yardımcı olmaktadır.Eğer ağrı yumuşak doku ve kaslardan geliyorsa tamamen geçecektir.geçmeyen ağrı ise bir yere toplanacaktır.Toplanan ağrının lokalizasyonuna göre ağrının sinir basısına ait olan kısmı netleşecektir.Gerekiyorsa sonrasında ağrı tanımlamasına göre diğer başka uygulamalara geçilmektedir.yapılan uygulamalar dokular arasındaki ödemin doku aralarından alınarak mikro dolaşıma katılması sağlanmaktadır.
  • Mezoterapide ise biz ilaçlarımızı direk olarak hedef organa vermekteyiz.Dolayısı ile maksimum etki elde edebiliriz.Kullanılan İlaçlarla böylelikle maksimum etki elde edilir iken,Lenfatik dolaşımla atılım sağlanmaktadır.
  •  HASTAYA EL-ŞIRINGA-İĞNE BERABERLİĞİ İLE SUNULAN BİR ALTERNATİF TEDAVİDİR Uygulamalarda mezoterapi tabancası kullanılmakta olup TEDAVİ SIRASINDA HERHANGİ BİR ACI VEYA AĞRI DUYULMAMAKTADIR. Bazı olgularda ağrı tanımlaması sırasında mezoterapi tabancası kullanımı uygun değildir. Bu hastalarda lokal 4 mm lik iğnelerle tanımlama yapılmaktadır.hiç acı duymak istemeyen hastalarda emla krem ile bölgenin duyma oranı %80 azaltılmaktadır. Tedavide kullanılan ilaçlar da kortizon vs bulunmamaktadır.
  • MEZOTERAPİ UYGULAMALARININ AVANTAJLARI,

a.Sistemik etki oluşmaz
b.İlaç etkileşmeleri önlenir
c.Allerjik reaksiyonların oluşma ihtimali ve şiddeti azalır
d.Etki hızlı başlar,
e.Uygulanan bölgede daha fazla etki elde edilir

  • Mezoterapide uygulama yerinde kızarma veya morarma olabilir. Semptomlar genellikle saatlerle ölçülen bir sürede kaybolur. Mezoterapi herkes için uygulanabilecek bir tedavidir. Çocuklar ve diyabetli (şeker hastalarına da)  yapılabilir, yaşla ilgili bir sınırlandırma yoktur. Bu tedaviye ek olarak bazı hastalarda ek olarak bel fıtığı küçültme ve ek ağrı tedavileride yapılmaktadır.